Jak wybrać typ głowicy laserowej do maszyny do cięcia laserem światłowodowym

21/03/2022
by Dariusz Babicki

Jak wybrać typ głowicy laserowej do maszyny do cięcia laserem światłowodowym?

 

Wycinarka laserem światłowodowym Przy cięciu płyt o różnej grubości, ognisko wiązki lasera światłowodowego powinno być ustawione w różnych miejscach, aby uzyskać lepszy efekt cięcia. We wczesniejszym zastosowaniu maszyny do cięcia laserem światłowodowym, ze względu na ograniczenia funkcji, głowica tnąca laserem światłowodowym nie miała funkcji automatycznego ustawiania ostrości i mogła być regulowana wyłącznie ręcznie.

 

Wraz ze stopniową dojrzałością technologii laserowej wprowadzono głowicę do cięcia laserem z funkcją automatycznego ustawiania ostrości, która zmieniła tradycyjny tryb ręcznego ustawiania ostrości. Wielu klientów, którzy kupują maszynę do cięcia laserem światłowodowym po raz pierwszy, zadają pytanie, jaka jest różnica między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości? Ten artykuł przedstawi je Tobie.

 

 

W przypadku ręcznej głowicy laserowej, jeśli grubość blachy jest inna, długość ogniskowej będzie inna. Oznacza to, że gdy zmieniasz cięcie blachy o grubości 5 mm na 6 mm, musisz ręcznie ustawić ostrość . W ten sposób za każdym razem, gdy zmieniasz grubość blachy na inną, musisz dopasować wysokość głowicy lasera, aby znaleźć odpowiednią ogniskową, co spowoduje stratę czasu na ustawianie ostrości i wydłuży czas cięcia.

Z drugiej strony ręczne ustawianie ostrości wymaga dużych umiejętności operatora maszyny laserowej, ponieważ w przypadku wystąpienia błędu podczas ustawiania ostrości, będzie to miało wpływ na dokładność i wydajność maszyny.

 

Głowica do cięcia laserowego z automatycznym ustawianiem ostrości ma wbudowaną jednostkę napędową, która umożliwia użytkownikom konfigurowanie programów ciągłego ustawiania ostrości w celu wykonania szybkiego cięcia perforacji materiałów o różnej grubości. Dzięki głowicy laserowej z automatycznym ustawianiem ostrości wystarczy ustawić ostrość przy pierwszym cięciu, a przy ponownym cięciu głowica laserowa wykrywa grubość blachy i automatycznie dostosowuje jej wysokość, aby znaleźć właściwą ostrość.

 

 

quality,q_75

 

 

Jak więc głowica lasera z automatycznym ustawianiem ostrości dostosowuje ostrość?

Głowica laserowa nie może zmienić wysokości dyszy podczas cięcia metalu, tzn. wysokość dyszy się nie zmienia, więc nie można jej zogniskować podnosząc głowicę tnącą.

Nie można zmienić wysokości dyszy i ogniskowej soczewki ogniskującej, więc jedynym sposobem na zmianę położenia soczewki jest obniżenie soczewki ogniskującej i zmniejszenie ogniskowej; jeśli soczewka ogniskująca jest podniesiona, ostrość zostanie podniesiona. Zgodnie z tą zasadą silnik służy do regulacji położenia soczewki skupiającej w górę iw dół, aby uzyskać autofokus.

Inną metodą autofokusa jest ustawienie lustra o zmiennej krzywiźnie zanim wiązka wejdzie do soczewki ogniskującej i zmiana kąta rozbieżności odbitej wiązki poprzez zmianę krzywizny lustra, tak aby zmienić położenie ogniskowania.

 

Dzięki funkcji automatycznego ustawiania ostrości, wycinarka laserowa  może automatycznie i szybko dostosować ostrość do najbardziej odpowiedniej pozycji podczas obróbki metalowych płyt o nierównych powierzchniach. Może to znacznie poprawić efekt cięcia maszyny, a także znacznie skrócić czas przebijania grubych płyt.

 

Jak wybrać rodzaj głowicy do cięcia laserowego?

Głowice laserowe z autofokusem są korzystniejsze niż ręczne ustawianie ostrości, a co za tym idzie droższe. Ale jeśli moc Twojej maszyny  jest poniżej 1500 W, ręczna głowica laserowa może zaspokoić Twoje potrzeby. Od 1500 W zaleca się wyposażenie  maszyny do cięcia  z głowicą laserową z automatycznym ustawianiem ostrości, która pomaga szybko ciąć materiały metalowe.

Pinterest

Comments

No posts found

Write a review